News & Trending Shopping & Deals News

11 Under $20 Purchases That Help Me Save Money on My Food Budget

These kitchen purchases pay for themselves.

under 20 purchases that help me save money on my food budget featured image
Updated March 25, 2025
Fact checked

If you're searching for ways to trim your runaway food budget, you're not alone. Since 2022, we've seen escalating grocery costs, and the trend doesn't appear to be reversing anytime soon (we're looking at you, egg prices).

If you're like me, food is one of the biggest expenses in your budget. Luckily, it's also the one you have the most control over. Since the pandemic, many people have begun cooking more meals at home to save money on groceries — myself included.

But to make this habit sustainable, it helps to have the right tools in your arsenal. Here are 11 purchases (all under $20) that have helped me trim my food budget.

Earn cash back on everyday purchases with this rare account

Want to earn cash back on your everyday purchases without using a credit card? With the Discover®️ Cashback Debit Checking account (member FDIC), you can earn 1% cash back on up to $3,000 in debit card purchases each month!1

With no credit check to apply and no monthly fees to worry about, you can earn nearly passive income on purchases you’re making anyway — up to an extra $360 a year!

This rare checking account has other great perks too, like access to your paycheck up to 2 days early with Early Pay, no minimum deposit or monthly balance requirements, over 60K fee-free ATMs, and the ability to add cash to your account at Walmart stores nationwide.

Don’t leave money on the table — it only takes minutes to apply and it won’t impact your credit score.

Apply for a Discover Cashback Checking account today

Getting started

Kwangmoozaa/Adobe woman holds grocery cart in superstore

I got started making home-cooked meals out of necessity. My husband and I were providing for four little kids on a single income, so eating out was just not on the menu economically.

Learning to cook was intimidating at first, and I mostly stuck to the recipes I grew up with. But as I explored more blogs and videos, more complex recipes and processes seemed doable. I learned how to bake bread and make jam, and at one point, I even made my own tortillas.

While my budget isn't as constrained now as it was when my kids were little, I still like to optimize my grocery budget, and we make most of our meals at home. When you're cooking for a big family, having the right supplies can make a big difference. Here are the best purchases I've made that have given me the most bang for my buck in the kitchen.

Quality food storage containers

Courtesy of Walmart quality food storage containers

Price: $8 (Walmart)

I don't have the time or willpower to cook every night, so high-quality food containers help me cook once and eat twice. I prefer clear ones so I can glance at the fridge and know what I still have to eat. Their stackability helps maximize my space, and they allow me to cut down our food waste immensely.

Knife sharpener

Courtesy of Amazon longzon knife sharpener

Price: $12.89 (Amazon)

Slicing veggies with dull knives is a drag, and I don't always put as much care into maintaining them (yes, I put my knives in the dishwasher. Sorry, not sorry). The solution? A quality knife sharpener. For just over $12, you can give your knives a quick refresh when they need it. They save me money on expensive precut veggies, too.

Get a protection plan on all your appliances

Did you know if your air conditioner stops working, your homeowner’s insurance won’t cover it? Same with plumbing, electrical issues, appliances, and more.

Whether or not you’re a new homeowner, a home warranty from Choice Home Warranty could pick up the slack where insurance falls short and protect you against surprise expenses. If a covered system in your home breaks, you can call their hotline 24/7 to get it repaired.

For a limited time, you can get your first month free with a Single Payment home warranty plan.

Get a free quote

Grocery delivery

Courtesy of Walmart grocery delivery

Price: $12.95 per month (Walmart)

While this may sound like a splurge, my Walmart+ subscription actually ends up saving me money. I spend less on gas going to and from the store, and by shopping online or through the app, only the things on my shopping list make it into the cart — no impulse buys or snacks from the checkout line. The app also shows me manufacturer's coupons I don't get in person.

Bowls with lids

Courtesy of Amazon kitchen aid bowls with lids

Price: $14.99 (Amazon)

Save yourself the extra dishes and disposable plastic wrap and invest in bowls with lids. If I have a half-eaten salad or leftovers from a side dish, I simply snap the lid on the bowl and put it back in the fridge for later. The best part is they cost less than $15.

Baking sheets

Courtesy of Walmart baking sheets

Price: $17.77 (Walmart)

Why buy pricey treats when you can bake your own for less? I prefer homemade sweets to store-bought ones, and they also tend to be cheaper. My $18 cookie sheet puts out perfect chocolate chip cookies every time. After all, life is too short to burn dessert.

Popcorn popper

Courtesy of Walmart popcorn popper

Price: $17.96 (Walmart)

We snagged one of these for cheap at a thrift store, but even a new one only costs about $18. Bags of microwave popcorn run about double the price per ounce compared to popcorn from a popper. And when you pop your own, you can use real butter, too.

Mini ice cream maker

Courtesy of Target mini ice cream maker

Price: $19.79 (Target)

This cute kitchen appliance makes just enough ice cream, sorbet, or frozen yogurt for one or two servings. Instead of shelling out $5 a scoop for specialty ice cream at the shop, I invested under $20 in an ice cream maker — and I can create whatever flavor combos I want (with unlimited mix-ins, too).

Immersion blender

Courtesy of Walmart sugift immersion blender

Price: $19.89 (Walmart)

I held off on buying this for a long time because I'm hesitant about kitchen appliances that only serve one function. However, I discovered that blending hot soup in batches in a food processor is messy, dangerous, and ineffective. An immersion blender helps me make copycat potato and tomato soups from my kids' favorite restaurants, which means less money spent on dining out.

Alert: Americans lost billions to identity theft and fraud

According to the FTC, Americans lost over $10 billion to fraud and identity theft in 2023. Before your next online purchase, safeguard your data with all-in-one identity theft protection services from Aura.

Starting at just $9 per month, access Aura's Dark Web monitoring that scours data breaches for your sensitive personal data including Social Security numbers (SSN), Medicare information, and phone numbers.

Save up to 68% when you sign up today.

Vacuum sealer

Courtesy of Walmart vacuum sealer

Price: $19.99 (Walmart)

Our family grows and harvests a lot of our own food. In fact, my husband is a hunter, which enables us to have a year's supply of meat from an elk or a few deer. This means making it last is a big part of saving money on groceries.

To do so, we vacuum seal our food. And for about $20, you can snag a basic vacuum sealer to preserve and freeze fruits, veggies, meats, leftovers, and more.

Rice cooker

Courtesy of Amazon rice cooker

Price: $19.99 (Amazon)

I've burned every pot of rice I've ever cooked outside of a rice cooker or instant pot, so this purchase was a no-brainer for me. Thrift stores tend to have plenty, but you can grab a new one on Amazon for $20. With room for up to six cups of rice, you can meal prep and save even more money, too.

Quality spices

Courtesy of Amazon quality spies

Price: varies

Once you master your cooking skills, you learn to make better and cheaper food than even restaurants do. The key to this, however, is to have quality ingredients — especially the spices that create the signature flavors you crave.

Our stock of garam masala, dill, cumin, ginger, and coriander helps us make tasty (and affordable) chicken tikka masala and Greek gyros at home. Amazon has great prices on spices, especially if you buy them in large quantities. A 0.65-ounce container of oregano costs just $1.03 through the retailer.

Bottom line

Vadim/Adobe woman besides trolley with monthly grocery

When I was looking to reduce my food budget, it helped me to look at things from multiple angles. Maybe you can't change the price you pay for carrots or cheese, but you can avoid wasting money by making your food last longer or eating the leftovers instead of tossing them.

While you can't change inflationary trends, you can change your habits by cooking from scratch or using grocery delivery to prevent impulse purchases. Focus on the changes and investments you can make in your own kitchen for the maximum savings on your food budget.

Lucrative, Flat-Rate Cash Rewards

5.0
info

Wells Fargo Active Cash® Card

Current Offer

$200 cash rewards bonus after spending $500 in purchases in the first 3 months

Annual Fee

$0

Rewards Rate

Earn unlimited 2% cash rewards on purchases

Benefits and Drawbacks
Card Details