14 Overpriced Items at the Dollar Store (Yes, the Dollar Store!)

These "budget-friendly" items may cost more than you think.

Someone confused holding money
Updated July 18, 2024
Fact checked

We receive compensation from the products and services mentioned in this story, but the opinions are the author's own. Compensation may impact where offers appear. We have not included all available products or offers. Learn more about how we make money and our editorial policies.

We tend to think of the dollar store as the Holy Grail of savings, where shelves are filled with naught but low-priced items.

But don’t let the name fool you. Not every dollar store buy will help you save money shopping.

Here are a few purchases you should avoid at dollar stores, as you can get better deals elsewhere.

Earn cash back on everyday purchases with this rare account

Want to earn cash back on your everyday purchases without using a credit card? With the Discover®️ Cashback Debit Checking account (member FDIC), you can earn 1% cash back on up to $3,000 in debit card purchases each month!1

With no credit check to apply and no monthly fees to worry about, you can earn nearly passive income on purchases you’re making anyway — up to an extra $360 a year!

This rare checking account has other great perks too, like access to your paycheck up to 2 days early with Early Pay, no minimum deposit or monthly balance requirements, over 60K fee-free ATMs, and the ability to add cash to your account at Walmart stores nationwide.

Don’t leave money on the table — it only takes minutes to apply and it won’t impact your credit score.

Apply for a Discover Cashback Checking account today

Toilet paper

Courtesy of Dollar General toilet paper dollar store

The biggest problem with buying toilet paper at dollar stores is that they only sell it in 12 rolls max. Buying TP in bulk on Amazon or at Costco will save you a lot.

For example, Dollar General sells a four-pack of Angel Soft tissue paper for 25 cents per 100 sheets. A larger 48-roll package at Amazon costs 21 cents per 100 sheets.

This is only four cents fewer per 100 sheets, but compound that over weeks and months, and the savings become substantial.

Candy

Courtesy of Dollar General candy dollar store

When your sweet tooth is calling, it shouldn’t take you in the direction of the dollar store. Candy tends to be less expensive in other places.

Ironically, beloved brands like Nerds, Swedish Fish, and Reese’s cost more at “discount” retailers.

The exception is theater box candy; Dollar General still sells many varieties at $1 each, which beats Walmart’s $1.24 and other dollar stores’ prices of $1.25.

Dog food

Courtesy of Dollar General dog food dollar store

If you’re traveling and need to pick up a small bag of dog food, the dollar store is a good option.

But for your weekly shopping trips, dog food is cheaper at other locations that stock larger bags.

For instance, an 11-pound bag of Iams Healthy Weight dog food is $23.50 from Dollar General or about $2.13 per pound.

A 15-pound bag of the same dog food is $28.48 ($1.90 per pound) on Amazon, even less when you add coupons and the Subscribe and Save discount.

Get a protection plan on all your appliances

Did you know if your air conditioner stops working, your homeowner’s insurance won’t cover it? Same with plumbing, electrical issues, appliances, and more.

Whether or not you’re a new homeowner, a home warranty from Choice Home Warranty could pick up the slack where insurance falls short and protect you against surprise expenses. If a covered system in your home breaks, you can call their hotline 24/7 to get it repaired.

For a limited time, you can get your first month free with a Single Payment home warranty plan.

Get a free quote

Medicine

Courtesy of Dollar Tree medicine dollar store

True dollar stores (or $1.25 stores now, thanks to inflation) can’t sell you many doses of medicine at once, so their prices on things like Advil and Halls cough drops are high.

Even the cost of other drugs, like Benadryl, is less when you can buy larger quantities at other stores.

Breakfast cereal

Courtesy of Dollar Tree Breakfast cereal dollar store

These days, you can’t get much breakfast cereal for $1.25. Dollar Tree sells 3.5-ounce packs of Cinnamon Toast Crunch for $1.25, or about $0.36 per ounce.

A 12-ounce box of the same cereal at Walmart is $3.47, which is $0.29 per ounce. (Plus, you don’t have to return to the store after eating a single serving of cereal.)

School supplies

Courtesy of Dollar Tree school supplies dollar store

Many companies compete fiercely for families’ back-to-school spending, but dollar stores don’t drop their prices as much as other stores.

Family Dollar and Dollar Tree offer 150 pages of filler paper for $1.25, but Walmart has the same product for $0.84, and Office Depot’s price is $0.99.

Crayola crayons (24 count) are $1.50 at Family Dollar and Dollar General but $0.50 at Office Depot, Staples, and Target. Dollar stores rarely offer the best deals on school supplies.

Canned tuna

Courtesy of Dollar General canned tuna dollar store

People don’t often do a full grocery haul at dollar stores, but the stores do carry a decent variety of canned goods. However, if you’re a tuna fan, avoid buying until you get to the grocery store.

Dollar stores carry only name-brand tuna, and while their prices on Starkist aren’t bad, you can save more by opting for a generic brand at Walmart or Kroger.

Toothpaste

Courtesy of Dollar General toothpaste dollar store

This is another case of trying to make you believe that the product is a good deal because its price is low.

Dollar General offers Crest toothpaste for $1.00. It seems like a bargain — it’s even a name brand. But this tube has only 2.3 ounces, which isn’t much toothpaste.

You’re better off buying the same tube at Walmart for $0.97 or, better yet, a three-pack of 5.7-ounce tubes for $4.97.

Packaged snacks

Courtesy of Dollar Tree packaged snacks dollar store

If you need to pick up something to nibble on at the dollar store while you’re on the road, go for it. But you should look elsewhere if you want the most snack for your money.

A 2-ounce carton of Pepperidge Farm Goldfish crackers is $1.25 (or about $0.63 per ounce) at a popular dollar store. A 30-ounce carton at Target costs $9.19, or $0.31 per ounce. The same holds true for granola bars, beef jerky, and other snacks.

Stop overpaying when you shop online

Shopping online has its perks. It's super convenient, but it can be time consuming to find the best deals. Instead of hunting for coupon codes (that don't always work!) and opening tons of browser tabs comparing prices, you can try Capital One Shopping.

Capital One Shopping makes saving money effortless. Just add the browser extension and when you check out, it'll scour the internet for coupon codes to help you save cash. And before you check out at 25+ major retailers, Capital One Shopping will notify you with a friendly pop-up if the item you're buying is available cheaper somewhere else.

Capital One Shopping is free to use and won't show you ads. Add it today and stop overpaying!2

Get Capital One Shopping now

Batteries

Courtesy of Dollar Tree batteries dollar store

Dollar stores are sneaky with batteries, offering packs of AA and AAA batteries for around $1. This would be a steal if they were the same type of batteries you see in other stores.

Even though they carry these batteries under well-known brands like Panasonic, they are often zinc-carbon, not alkaline.

That means they’re cheaper to produce, expire quicker, and don’t last as long as traditional alkaline batteries. For a better deal, get your batteries in bulk from Costco or Amazon.

Feminine hygiene products

Courtesy of Dollar General feminine hygiene products

Pads and tampons tend to be more expensive at dollar stores even when you're not buying in bulk.

A 16-count box of Kotex tampons is $4.75 at Dollar General but $4.18 at Walmart. A 42-count pack of Always Ultrathin pads is $8.50 at Family Dollar but $7.99 at Target.

When stocking up on these items, opt for a big-box store.

Shaving cream

Courtesy of Dollar Tree Shaving cream dollar store

A 5-ounce can of Barbasol shaving cream is $1.25 at Dollar Tree, but a 10-ounce can at Walmart is just $1.97 — double the amount of product for less than double the price.

Dollar stores often sell items in smaller quantities than big box stores, which can trick you into thinking you’re getting a great deal because the price is lower.

However, the tradeoff is that you get a smaller quantity of whatever you buy, usually at a higher price per ounce.

Toys

Courtesy of Dollar General toys dollar store

Dollar store toys tend to be poor quality. Most are cheap brands you’ve never heard of and don’t last a week.

Even when they do carry name-brand items — like Bicycle playing cards and Fisher Price Rock-a-Stacks — Amazon, Target, and even some grocery stores offer better prices.

Nail polish

Courtesy of Dollar Tree nail polish dollar tree

Nail polish tends to be slightly cheaper at other stores, but not so much that you’d notice paying a few cents more at the dollar store.

The biggest difference is that dollar stores don’t offer quality brands. If you’re looking for salon-quality polishes like OPI or Essie, you’ll have to shop elsewhere.

Bottom line

Mangostar/Adobe Woman shopping at grocery store

There are plenty of great deals to be had at dollar stores. However, not every dollar store item is a bargain, particularly in categories like toys and batteries where the quality is questionable.

It’s important to comparison shop, even at the dollar store, to get the best deals and avoid wasting money on cheap products or bad deals.

Lucrative, Flat-Rate Cash Rewards

5.0

Wells Fargo Active Cash® Card

Current Offer

$200 cash rewards bonus after spending $500 in purchases in the first 3 months

Annual Fee

$0

Rewards Rate

Earn unlimited 2% cash rewards on purchases

Benefits and Drawbacks
Card Details

Author Details

Jenni Sisson

Jenni Sisson is a freelance writer and editor who focuses on personal finance, real estate, and entrepreneurship. She has been published in Business Insider and The Ways to Wealth. In addition to writing, Jenni hosts the Mama's Money Map podcast to help fellow stay-at-home moms on their journey to financial freedom.