These Are the 12 Groceries I Always Buy at Walmart

Buy Walmart’s own brand of items to help lower your grocery bill each month.

exterior of walmart building
Updated July 18, 2024
Fact checked

We receive compensation from the products and services mentioned in this story, but the opinions are the author's own. Compensation may impact where offers appear. We have not included all available products or offers. Learn more about how we make money and our editorial policies.

When you compare the name-brand products to Walmart’s own brand, you can seriously save on your grocery essentials.

And with Great Value, you can expect the same high quality without spending more for a certain brand. These grocery staples are a must for any household, and help keep your budget down.

Editor’s note: Prices are subject to change and may vary by location.

Earn cash back on everyday purchases with this rare account

Want to earn cash back on your everyday purchases without using a credit card? With the Discover®️ Cashback Debit Checking account (member FDIC), you can earn 1% cash back on up to $3,000 in debit card purchases each month!1

With no credit check to apply and no monthly fees to worry about, you can earn nearly passive income on purchases you’re making anyway — up to an extra $360 a year!

This rare checking account has other great perks too, like access to your paycheck up to 2 days early with Early Pay, no minimum deposit or monthly balance requirements, over 60K fee-free ATMs, and the ability to add cash to your account at Walmart stores nationwide.

Don’t leave money on the table — it only takes minutes to apply and it won’t impact your credit score.

Apply for a Discover Cashback Checking account today

Great Value All-Purpose Flour

Courtesy of FinanceBuzz Great Value All-Purpose Flour

Price: $2.38

Buying flour at Walmart can save you big on baking, frying, and more this summer.

When you buy the Great Value brand, you can save over $4 for a five-pound bag. However, Arrowhead Mills all-purpose flour will cost $6.97 for the same amount.

Great Value Sharp Cheddar Cheese

Courtesy of FinanceBuzz Great Value Sharp Cheddar Cheese

Price: $3.68

Get a pound of delicious sharp cheddar cheese at Walmart for under $4 when you buy Great Value.

A block of Kraft sharp cheddar costs $5.48, and its ingredients are comparable to those of Walmart.

Plus, buying this one-pound block makes it easy to slice, grate, and add to any recipe for a rich cheesy flavor.

Great Value Granulated Sugar

Courtesy of FinanceBuzz Great Value Granulated Sugar

Price: $3.14

Save close to $1.50 on a four-pound bag of sugar by choosing Walmart’s low prices.

While Domino Granulated Sugar offers the same amount, you’d pay $4.46 for just as much sugar as the Great Value brand.

This is especially handy for sweetening your favorite drinks, recipes, and more.

Get a protection plan on all your appliances

Did you know if your air conditioner stops working, your homeowner’s insurance won’t cover it? Same with plumbing, electrical issues, appliances, and more.

Whether or not you’re a new homeowner, a home warranty from Choice Home Warranty could pick up the slack where insurance falls short and protect you against surprise expenses. If a covered system in your home breaks, you can call their hotline 24/7 to get it repaired.

For a limited time, you can get your first month free with a Single Payment home warranty plan.

Get a free quote

Marketside Natural Slow Roasted Roast Beef Deli Slices

Courtesy of FinanceBuzz Marketside Natural Roast Beef Deli Slices

Price: $4.97

Every bit of savings counts when you shop for your groceries at Walmart.

These delectable deli slices have a slow-roasted flavor and cost under $5. However, if you choose the Oscar Mayer roast beef, you’d spend $5.34 just for the name brand.

Great Value Petite Diced Tomatoes No Salt Added

Courtesy of FinanceBuzz Great Value Petite Diced Tomatoes

Price: $0.96

Walmart has a ton of canned goods to help you create homemade meals and sides in no time.

This low-sodium variety of diced tomatoes is under $1 per can and is perfect for making pasta sauce, salsa, and more.

The Hunt’s brand costs $0.40 more per can at $1.36, and those prices sure can add up at the checkout.

Great Value Vitamin D Milk

Courtesy of FinanceBuzz Great Value Vitamin D Milk

Price: $3.20

Milk is a staple for many households, so it’s important to save every dollar when shopping for it.

If you’re buying milk weekly, then the Great Value brand can save you over $2 each time. For the same milk, the Prairie Farms brand costs $5.28, so you’d spend $20 a month on a gallon.

Great Value Penne Pasta

Courtesy of FinanceBuzz Great Value Penne Pasta

Price: $0.98

Keeping your pantry stocked with easy and affordable dinners can help you save time and money.

Enjoy a penne pasta in no time with this under $1 Great Value find. Its Barilla counterpart costs $1.84 in comparison, and that’s without considering the cost of sauce, meat, and sides.

Sam’s Cola, 24-Pack

Courtesy of FinanceBuzz Sam’s Cola, 24-Pack

Price: $8.54

This 24-pack of cola would be a deal all on its own, but it’s even sweeter when you compare it to Coca-Cola.

You could pay $11.78 for the same amount of Coca-Cola cans in this purchase, or you could spend just $8.54 for the Walmart brand.

Once you have a sip of Sam’s Cola, however, you may never go back to the name brand.

Great Value White Hot Dog Buns

Courtesy of FinanceBuzz Great Value White Hot Dog Buns

Price: $1.46

Save over $1 on a pack of eight hot dog buns during your Walmart visit. Typically, Wonder costs $2.47 for white hot dog buns that are the same size and quality.

Thankfully, for $1 less, you can snag some Great Value buns and buy your favorite hot dogs with the savings.

Stop overpaying when you shop online

Shopping online has its perks. It's super convenient, but it can be time consuming to find the best deals. Instead of hunting for coupon codes (that don't always work!) and opening tons of browser tabs comparing prices, you can try Capital One Shopping.

Capital One Shopping makes saving money effortless. Just add the browser extension and when you check out, it'll scour the internet for coupon codes to help you save cash. And before you check out at 25+ major retailers, Capital One Shopping will notify you with a friendly pop-up if the item you're buying is available cheaper somewhere else.

Capital One Shopping is free to use and won't show you ads. Add it today and stop overpaying!2

Get Capital One Shopping now

Great Value Classic Ranch Dressing

Courtesy of FinanceBuzz Great Value Classic Ranch Dressing

Price: $1.97

Why spend $2 extra for the name brand when you could save instead?

While Hidden Valley is the original Ranch dressing, it will put you out $3.98 for each 16-fl oz bottle. You can buy two bottles of the Great Value Ranch dressing and dip for the price of one.

Great Value Kiwi Strawberry Electrolyte Drink Mix

Courtesy of FinanceBuzz Great Value Kiwi Strawberry Drink Mix

Price: $2.42

Staying hydrated is a must this busy summer, but you don’t want to break the bank in the process.

For the same zero-sugar flavor of electrolyte powder, you can save over $1.50 per box with the Great Value brand.

Whereas Propel’s kiwi strawberry drink mix would cost $3.97, and you still only get 10 packets.

Ol’ Roy Long-Lasting Munchy Bones Dog Treats

Courtesy of FinanceBuzz Ol’ Roy Munchy Bones Dog Treats

Price: $6.97

Make sure you’re shopping for your pet’s grocery needs, too, during your Walmart run.

Walmart’s Ol’ Roy brand of dog treats will keep you under $7 for a pack of seven for large and medium-sized dogs.

Purina, however, costs $9.98 for just six bones for small and medium-sized dogs, so you’re getting more for your money in the Walmart deal.

Bottom line

georgerudy/Adobe family doing groceries together

Don’t waste money on name brands when you grocery shop. Walmart makes it easy to find just what you need and keep more cash in your wallet.

And with the savings each month, you can put that money toward a fun trip for the summer instead.

Lucrative, Flat-Rate Cash Rewards

5.0

Wells Fargo Active Cash® Card

Current Offer

$200 cash rewards bonus after spending $500 in purchases in the first 3 months

Annual Fee

$0

Rewards Rate

Earn unlimited 2% cash rewards on purchases

Benefits and Drawbacks
Card Details

Author Details

Ariel Taranski

Ariel Taranski is a writer for FinanceBuzz. She has worked as a content marketer for CPAs and financial advisors, and she enjoys being frugal and money-savvy in her day-to-day life. Ariel has also worked with clients such as The Knot, St. Jude Children's Research Hospital, Alpha Prime, and many more in her time as a freelance writer.