News & Trending Shopping & Deals News

15 Sam’s Club Bulk Pantry Items That Are Truly a Great Deal (#8 Is a Steal)

These bulk grocery items at Sam's Club offer savings and help you get the most out of your membership without compromising quality.

sams club bulk pantry items that are truly a great deal
Updated May 21, 2025
Fact checked

Buying in bulk can be one of the smartest financial moves for stretching your grocery budget, and you can do that at Sam's Club. You can find bulk options that cost less per ounce, helping you save money and keep your pantry stocked.

These 15 bulk pantry staples will help you tackle high grocery costs without sacrificing quality, allowing you to get the most out of your Sam's membership.

Editor's note: Prices and availability are subject to change and may vary by location.

Earn cash back on everyday purchases with this rare account

Want to earn cash back on your everyday purchases without using a credit card? With the Discover®️ Cashback Debit Checking account (member FDIC), you can earn 1% cash back on up to $3,000 in debit card purchases each month!1

With no credit check to apply and no monthly fees to worry about, you can earn nearly passive income on purchases you’re making anyway — up to an extra $360 a year!

This rare checking account has other great perks too, like access to your paycheck up to 2 days early with Early Pay, no minimum deposit or monthly balance requirements, over 60K fee-free ATMs, and the ability to add cash to your account at Walmart stores nationwide.

Don’t leave money on the table — it only takes minutes to apply and it won’t impact your credit score.

Apply for a Discover Cashback Checking account today

Member's Mark Extra Virgin Olive Oil

Courtesy of Sam's Club mark extra virgin olive oil

Price: $22.98 (on sale from $24.98)

Having olive oil on hand means you won't run out when you need it, and buying this 3-liter option from Sam's will help you save money on groceries. At the sale price, you'll only pay $0.23 for each fluid ounce, while buying the same size Great Value olive oil at Walmart means spending nearly $0.30 per ounce instead.

Sideaway Foods Organic Quinoa

Courtesy of Sam's Club sideaway foods organic quinoa

Price: $9.98

Quinoa is a whole grain superfood because it has so many nutrients, including fiber, protein, B vitamins, and other nutrients and minerals. You can get a four-pound bag for only $0.16 per ounce — a deal compared to the same product at Walmart that costs over $0.20 per ounce on sale.

Member's Mark Pure Honey

Courtesy of Sam's Club members mark pure honey

Price: $7.98

At only $0.17 per ounce, stocking your pantry with the 48-ounce bottle of Member's Mark Wildflower Pure Premium Honey is the way to go. A 40-ounce bottle of Good & Gather honey at Target costs $11.69, making it $0.29 per ounce and a more expensive option than Sam's.

This honey is made from wildflower blossoms, and customers love all it has to offer, with Sam's Club shopper Kimberly saying, "This honey tastes so good and is really good in baked goods. It dissolves well, tastes good, and is really good on the pocketbook!"

Get a protection plan on all your appliances

Did you know if your air conditioner stops working, your homeowner’s insurance won’t cover it? Same with plumbing, electrical issues, appliances, and more.

Whether or not you’re a new homeowner, a home warranty from Choice Home Warranty could pick up the slack where insurance falls short and protect you against surprise expenses. If a covered system in your home breaks, you can call their hotline 24/7 to get it repaired.

For a limited time, you can get your first month free with a Single Payment home warranty plan.

Get a free quote

Member's Mark Chicken Broth

Courtesy of Sam's Club members mark chicken broth

Price: $7.48

Chicken broth is versatile and flavorful, adding depth to recipes or offering a warm beverage to sip. At Sam's Club, you can get a six-pack of 32-ounce Member's Mark chicken broth for only $1.25 per can.

At a couple of dollars more, the Swanson chicken broth costs $1.66 per can, so stocking up is best with the lower-priced option.

Shopping pro tip: This month's best deals

rh2010/Adobe happy women with shopping bags

May brings both warmer weather and major sales with the combo of Mother's Day (May 11) and Memorial Day (May 26). Here are some of the best deals to watch for:

  • Mattresses, furniture, and large appliances
  • Spring clothing clearance
  • Garden plants and outdoor furniture
  • For grocery savings, consider seasonal produce like strawberries, artichokes, and cherries.

Retailers are already prepping for summer while you're just enjoying spring, making May perfect to save money at your favorite retailers.

Nabisco Sweet Treats Variety Pack

Courtesy of Sam's Club sweet treats variety pack

Price: $14.68

This 60-pack of Nabisco Sweet Treats Variety Pack includes 10 bags of Golden Oreos, 30 regular Oreos, and 20 Chips Ahoy. Each pack has two cookies, so you can grab a little treat anytime you need one, or keep them in your bag for when you're on the go. The same cookies cost $34.99 on Amazon, or they're on sale for $18.80 (on sale from $24.16) at Walmart, so Sam's is the place to stock up on these cookies.

Kellogg Pop-Tarts

Courtesy of Sam's Club kellog pop tarts

Price: $9.98

Pop-Tarts are perfect for a sweet, quick breakfast or a delicious and filling snack, so buying them in bulk is the way to go. Stocking your pantry with this box of 48 frosted brown sugar cinnamon Pop-Tarts means paying only $0.21 for each pastry, and you'll always have an option when you need something to take with you or when you want to heat it and have a warm treat. At Costco, the same box of Pop-Tarts costs $12.49, making them $0.26 each.

Rosarita Refried Beans

Courtesy of Sam's Club rosarita refried beans

Price: $9.32

Stocking up with a bulk purchase of Rosarita Traditional Refried Beans ensures you always have protein and fiber as a choice when preparing meals. This 8-pack ends up costing only $1.17 per can, and you can use it for any meal, so it's handy and budget-friendly.

A single can of Rosarita Traditional Refried Beans at Walmart costs $1.48, so buying in bulk goes a long way and saves you quite a bit.

Starbucks K-Cup Coffee Pods

Courtesy of Sam's Club starbucks k cup coffee pods

Price: $34.98 (on sale from $42.98)

If you use K-Cups, Sam's Club is the place to buy Starbucks Coffee Pods because they're less expensive than other stores. Their 72-count medium roast Pike Place K-Cups only cost $0.49 each, whereas a 12-count at Walmart costs around $0.80 for each pod. So, buying in bulk at Sam's means always having coffee on hand and saving quite a bit of money long term.

Alert: Americans lost billions to identity theft and fraud

According to the FTC, Americans lost over $10 billion to fraud and identity theft in 2023. Before your next online purchase, safeguard your data with all-in-one identity theft protection services from Aura.

Starting at just $9 per month, access Aura's Dark Web monitoring that scours data breaches for your sensitive personal data including Social Security numbers (SSN), Medicare information, and phone numbers.

Save up to 68% when you sign up today.

Member's Mark Thai Jasmine Rice

Courtesy of Sam's Club members mark thai jasmine rice

Price: $17.98

For only $0.72 per pound, you can get a 25-pound bag of rice at Sam's Club to stock your pantry. It's a healthy staple with no cholesterol, gluten, or trans fat.

At Costco, Kirkland Thai Jasmine Rice costs $23.99 (96 cents per pound) for the same size bag, making it a much better deal at Sam's Club.

Kellogg Nutri-Grain Bars

Courtesy of Sam's Club kellog nutri grain bars

Price: $7.98 (on sale from $9.98)

You won't run out of snack bars for a while when you stock your pantry with this bulk Sam's Club find of 36 Nutri-Grain bars. You'll get 12 each of apple cinnamon, blueberry, and strawberry bars, all made with fiber but no high fructose corn syrup, cholesterol, or trans-fat.

The Sam's Club bulk pack means you pay only $0.22 for each Nutri-Grain bar. It's a great deal compared to Target, where you can get a 32-pack for $11.69, or $0.37 each.

Belvita Bites Breakfast Biscuits

Courtesy of Sam's Club belvita bites breakfast biscuits

Price: $14.48

A 36-pack of Belvita Bites Breakfast Biscuits costs only $0.40 per ounce. Each bulk box contains 12 each of blueberry, cinnamon brown sugar, and chocolate breakfast biscuits. They contain plenty of whole grains and no artificial flavors, colors, or sweeteners. The same pack at Walmart costs $0.51 per ounce, making it nearly $4 more expensive.

Member's Mark Buttermilk Pancake Mix

Courtesy of Sam's Club members mark buttermilk pancake mix

Price: $7.48

Pancakes are delicious for breakfast or you can have them for dinner, and this 10-pound bag of mix will keep you stocked for a while. All you have to do is add water to prepare the batter, and the pouch is resealable, so you can make as little or as much as you'd like.

With this pancake mix at Sam's costing only $0.05 per ounce, you won't want to get it anywhere else. Walmart sells a 5-pound bag of Krusteaz buttermilk pancake mix for $7.12, making it around $0.09 per ounce.

SimplyFUEL Protein Balls

Courtesy of Sam's Club simplyfuel protein balls

Price: $9.98

These SimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Protein Balls are the perfect snack, with each serving having eight grams of protein. Even better, they are gluten-free and contain probiotics to boost immunity and reduce inflammation. They also have no artificial flavors, preservatives, sugar alcohols, or high fructose corn syrup.

Shoppers love them, with shopper Kathy giving a five-star review, sharing, "Tasty and curbs my appetite for 3 or 4 hours. Good for a burst of energy during the afternoon slump. Satisfies my sweet tooth."

Slim Jim

Courtesy of Sam's Club slim jim

Price: $24.98

A 120-pack of Slim Jim for only $24.98 means you only pay $0.74 per ounce. Each serving has six grams of protein and no artificial flavors or colors. They're made with real beef, chicken, and pork and come individually wrapped so you can carry some in your car or bag.

You can buy the same 120-count at Walmart, but it's on sale for $35.99, meaning it's still more expensive than you can find it at Sam's.

Quick tips: How to save on your grocery bill

pawczar/Adobe woman buying fruits at grocery store

Grocery shopping doesn't have to break the bank when you use the right strategies. Here are three quick tips for reducing food expenses:

  • Buy store brands instead of name brands whenever possible.
  • Always make sure to compare unit prices, not just sticker prices.
  • Join your store's loyalty program so you don’t miss out on member discounts.

Even though something like choosing coupons in your grocery store app can feel like an annoying task, the savings can really add up.

Special K Cereal

Courtesy of Sam's Club special k cereal

Price: $7.78

Special K Fruit and Yogurt cereal is an easy and delicious way to increase your nutritional intake and stock your pantry. Each serving contains 16 grams of whole grain and contains vitamins and minerals, including fiber, B vitamins, iron, Vitamins A, C, and E.

This box of cereal contains two bags, ensuring your bulk purchase stays fresh while you work on the first bag. One family-size box of this Special K cereal costs $4.98 at Walmart, making it nearly $0.28 per ounce, so make sure to grab it at Sam's instead.

Bottom line

jetcityimage/Adobe sam's club warehouse

Buying bulk to stock your pantry isn't the only smart way to save money shopping at Sam's Club. You can also combine the regular low prices with a top rewards credit card to earn cash back on your purchases.

Lucrative, Flat-Rate Cash Rewards

5.0
info

Wells Fargo Active Cash® Card

Current Offer

$200 cash rewards bonus after spending $500 in purchases in the first 3 months

Annual Fee

$0

Rewards Rate

Earn unlimited 2% cash rewards on purchases

Benefits and Drawbacks
Card Details


Financebuzz logo

Thanks for subscribing!

Please check your email to confirm your subscription.