Inflation has run rampant in the past few years, and a handful of items have gotten especially expensive. Some of these products just seem pricier than they should be.
These items may not always justify their price tag based on the value they provide. Here are some of the worst offenders to avoid if you want to keep more cash in your wallet.
Editor's note: Prices and availability are subject to change and may vary by location.
Get instant access to hundreds of discounts
Over 50? Join AARP today— because if you’re not a member you could be missing out on huge perks like discounts on travel, dining, and even prescriptions.
Get 25% off membership — just $15 for your first year with auto-renewal — and a free gift if you join today.
Name-brand cereal
/images/2022/02/22/bowl-of-cereal.png)
Cereal has just gotten too dang expensive! However, purchasing the store-brand counterpart to your favorite name-brand cereal is often much cheaper.
For instance, a box of Reese's Puffs costs 25.8 cents per ounce at Walmart, while the Great Value version costs 22.1 cents per ounce.
In many cases, you would be hard-pressed to taste the difference between the name-brand cereal and the generic version.
Pre-cut produce
/images/2024/10/22/woman-shopping-for-produce-adobe.jpg)
Pre-cut produce is much pricier than it should be. The only difference between pre-cut and uncut produce is that someone else took the time to slice up the former.
It doesn't require much time or labor to cut up a pineapple or an onion, and doing so yourself can save you a significant amount of money.
Coffee to go
/images/2023/09/08/hostess-serving-coffee-in-paper-cup.jpeg)
Starbucks, Tim Hortons, Dunkin' Donuts, and many other chains make a killing by selling convenient coffee.
According to the Krazy Coupon Lady website, you can expect to pay about $2.95 for a 16-ounce Grande at Starbucks. Alternatively, you can purchase your bag of coffee, such as Java under the Starbucks brand, brew it at home, and save a significant amount.
Resolve $10,000 or more of your debt
National Debt Relief could help you resolve your credit card debt with an affordable plan that works for you. Just tell them your situation, then find out your debt relief options.1 <p>Clients who are able to stay with the program and get all their debt settled realize approximate savings of 45% before fees, or 20% including our fees, over 12 to 48 months. All claims are based on enrolled debts. Not all debts are eligible for enrollment. Not all clients complete our program for various reasons, including their ability to save sufficient funds. Estimates based on prior results, which will vary based on specific circumstances. We do not guarantee that your debts will be lowered by a specific amount or percentage or that you will be debt-free within a specific period of time. We do not assume consumer debt, make monthly payments to creditors or provide tax, bankruptcy, accounting or legal advice or credit repair services. Not available in all states. Please contact a tax professional to discuss tax consequences of settlement. Please consult with a bankruptcy attorney for more information on bankruptcy. Depending on your state, we may be available to recommend a local tax professional and/or bankruptcy attorney. Read and understand all program materials prior to enrollment, including potential adverse impact on credit rating.</p>
Sign up for a free debt assessment here.
Bottled water
/images/2023/04/21/drinking_water_in_hand_at_shop.jpg)
Bottled water is not that different from the water you get from your tap, but it is much more expensive.
When you buy bottled water, you pay for packaging, distribution, marketing, and retailer markup. Do the planet and your wallet a favor by getting a reusable bottle and filling it up at the sink.
Movie theater popcorn
/images/2022/11/25/spectators_in_multiplex_movie_theater.jpg)
The AMC movie theater chain sells a bucket of Traditional Popcorn for a whopping $9.79 or $10.79. However, if you visit Walmart, you can purchase a 32-ounce bag of Great Value Yellow Popping Corn for $2.38.
As usual, the do-it-yourself, at-home version saves you a ton of money.
Eyeglasses
/images/2023/10/28/woman-trying-glasses-at-optometrist-store.jpeg)
Eyeglasses are essential for millions of people who cannot see well without them. But the price of these glasses can run into the hundreds of dollars, which seems excessive.
A few decades ago, if you needed vision correction, you had few options other than to pay up. Thankfully, this industry has been disrupted by cheaper options, including the ability to purchase eyewear at a better price online.
Fine jewelry
/images/2023/11/28/couple_at_jewelry_shop.jpg)
If you're in the market for an engagement ring or another piece of fine jewelry, be wary of retailer markups. You are especially likely to pay large markups for prestige brands such as Tiffany and Cartier.
If you're looking for the lowest prices, pawn shops and resellers might save you money compared to shopping in fancy jewelry stores.
Funeral caskets
/images/2022/12/26/senior-lady-choosing-coffins.jpeg)
The price of a casket is often quite expensive. Lincoln Heritage Funeral Advantage says you can expect to pay between $2,000 and $5,000.
However, there are ways to save. For example, members will find that a great Costco hack is to buy a casket from the retailer. You can pay as little as $1,349.99.
Fancy watches
/images/2023/11/28/showing_expensive_watch.jpg)
With cell phones in our pockets 24/7, do we really need watches anymore?
Yes, they do exude a sense of class and importance. But a Rolex can set you back tens of thousands of dollars. At this point, watches are just expensive bracelets that tell time.
Earn $200 cash rewards bonus with this incredible card
With the Wells Fargo Active Cash® Card(Rates and fees) has no annual fee and you can earn $200 cash rewards bonus after spending $500 in purchases in the first 3 months.
Cardholders can also earn unlimited 2% cash rewards on purchases.
The best part? There's no annual fee.
Extra cheese
/images/2023/06/07/delicious-burger-with-cola-and-potato-fries-on-a-wooden-tray..jpeg)
You might not think twice about paying an extra buck or two to add cheese to your burger or sandwich. But if you break down the price of the cheese, it's far more expensive than it should be.
For example, adding extra cheese to a footlong sandwich at Subway costs at least 80 cents. Meanwhile, 24 pieces of Great Value Deli Style Sliced Pepper Jack Cheese, 19 grams each, will cost you $4.22. That is roughly 18 cents per piece.
Designer jeans
/images/2023/10/07/young_man_in_jeans_shirt.jpg)
It can be worth paying for jeans that fit just right, but there's a staggering divide between the price of department store and designer brands.
Balenciaga Bootcut Jeans at Saks Fifth Avenue cost $1,150. A pair of Levi's 517 Bootcut Men's Jeans retail for $69.50 or less when they're on sale.
Soda
/images/2023/04/25/female-friends-talking-and-drinking-soda-at-table.jpeg)
Who doesn't love a Coke or Pepsi with a meal? Unfortunately, sodas are on the list of overpriced items.
It only takes a few cents for a restaurant to combine the syrup, water, and other ingredients that make a soda. That means there is a huge markup when you pay $1 or more for that drink.
Brand-name drugs
/images/2023/10/11/shocking_cost_of_medical_care.jpg)
The Food and Drug Administration spells it out pretty clearly: "Generic medicines work the same as brand-name medicines."
The active ingredients, dosages, strength, and quality of generic drugs are all required to be exactly the same as what you would find in brand-name drugs.
So, when you buy Advil instead of store-brand ibuprofen or Tylenol instead of store-brand acetaminophen, you're paying for nothing more than a fancy label and some advertising.
T-shirts
/images/2023/11/02/woman_wearing_a_fun_graphic_tee.jpg)
T-shirts are some of the most basic clothing items on the planet. According to clothing manufacturer Purnaa, they typically cost just a couple of dollars to make and a bit more if they feature a logo.
Yet, a T-shirt featuring your favorite band can easily cost you $15 or more at a store, and far more if you purchase the shirt at a concert venue.
Greeting cards
/images/2023/10/04/card_with_the_inscription.jpg)
It's no wonder that email and texting have replaced good, old-fashioned greeting cards. With a plethora of memes, GIFs, and emojis at your fingertips, who wants to pay several dollars, plus postage, for a greeting card?
Greeting cards seem like a waste of money, even if they have cute cats on them.
Graphing calculators
/images/2023/11/28/calculator_and_laptop_with_tablet.jpg)
Back in the day, a TI-83 from Texas Instruments was the gold standard for a graphing calculator, and you wouldn't pass trigonometry without one.
These fancy calculators are still available and cost $75 or more. But here's a tip: There are also free apps that promise to do everything a graphic calculator does.
You might want to try such an app and see if it meets your needs at a price that can't be beat.
Bottom line
/images/2023/09/13/asian-men-saying-no-using-hands.jpeg)
In every corner of the store and the online marketplace, we see products whose high price tags leave us shaking our heads and asking, "Seriously?!"
The sad truth is that these products wouldn't exist unless someone were willing to pay the price for them.
But if you want to save money shopping, you may want to avoid purchasing these items whenever possible.
Up To 5% Cash Back
Benefits Card Details on Discover’s secure website Intro Offer
Discover will match all the cash back you’ve earned at the end of your first year.
Annual Fee $0 Why we like it
The Discover it® Cash Back is ideal for anyone who loves flexible rewards options.
Cardholders can redeem their cash back for any amount.
Earn 5% cash back on rotating bonus categories up to the quarterly maximum when you activate, along with 1% cash back on all purchases. Categories may include places like gas stations, grocery stores, restaurants, and more.
FinanceBuzz writers and editors score cards based on a number of objective features as well as our expert editorial assessment.
Our partners do not influence how we rate products.
Subscribe Today
Learn how to make an extra $200
Get vetted side hustles and proven ways to earn extra cash sent to your inbox.