News & Trending Shopping & Deals News

13 Most Expensive Foods in the World (#11 Is Worth Every Penny)

Discover the priciest dishes that foodies swear by.

two person eating salad
Updated June 8, 2025
Fact checked

Consistently dining out regularly often appears on lists of foolish ways to waste money, but for special occasions or for foodies who love fine dining, the occasional splurge at a fancy restaurant feels warranted. However, the 13 foods listed below take the concept of splurging to the next level.

These 13 foods are among the rarest and most expensive in the world, although it's hard to argue that #11 isn't worth the hefty sticker price.

Earn cash back on everyday purchases with this rare account

Want to earn cash back on your everyday purchases without using a credit card? With the Discover®️ Cashback Debit Checking account (member FDIC), you can earn 1% cash back on up to $3,000 in debit card purchases each month!1

With no credit check to apply and no monthly fees to worry about, you can earn nearly passive income on purchases you’re making anyway — up to an extra $360 a year!

This rare checking account has other great perks too, like access to your paycheck up to 2 days early with Early Pay, no minimum deposit or monthly balance requirements, over 60K fee-free ATMs, and the ability to add cash to your account at Walmart stores nationwide.

Don’t leave money on the table — it only takes minutes to apply and it won’t impact your credit score.

Apply for a Discover Cashback Checking account today

White Alba truffles

Francesco/Adobe white truffle from alba Italy

Truffles already have a pricey reputation, but Alba truffles are on a whole other level. They're primarily grown in northern Italy and require very specific conditions to grow. The final product is said to have an earthy flavor that people are willing to pay a pretty penny to try.

Currently, just one ounce of the truffles is listed for $575 on a gourmet online marketplace.

Saffron

Brent Hofacker/Adobe raw organic red saffron spice

Known as the world's most expensive spice, saffron is a colorful and flavorful ingredient that needs to be hand-picked and carefully dried.

The spice is graded for quality, with A or I being the most expensive. Currently, an ounce of category I saffron from Spain is listed for over $150 online.

Matsutake mushrooms

Hye young/Adobe matsutake mushrooms

Already an expensive rarity, the Japanese Matsutake mushroom has been selling for even higher prices recently as demand for the large fungi has continued to grow.

The Matsutake must be foraged in Japan's red pine forests, and with demand starting to outpace supply, they've been known to sell for outrageous prices like $1,000 a pound.

Get a protection plan on all your appliances

Did you know if your air conditioner stops working, your homeowner’s insurance won’t cover it? Same with plumbing, electrical issues, appliances, and more.

Whether or not you’re a new homeowner, a home warranty from Choice Home Warranty could pick up the slack where insurance falls short and protect you against surprise expenses. If a covered system in your home breaks, you can call their hotline 24/7 to get it repaired.

For a limited time, you can get your first month free with a Single Payment home warranty plan.

Get a free quote

Kopi Luwak coffee

kaiskynet/Adobe kopi luwak or civet coffee

Kopi Luwak coffee beans must pass through the digestive system of a civet, a type of wild cat found in Asia. They are then gathered, cleaned, and made into a very expensive cup of coffee.

The process supposedly yields a java experience like no other — and 7.1 ounces of the beans costs around $135. For comparison, a 12-ounce bag of Starbucks beans costs about $10.

Bluefin tuna

lunamarina/Adobe bluefin tuna thunnus thynnus

Bluefin tuna is a prized fish particularly popular in Japanese dishes. Due to high-demand and overfishing, prices have continued to spike.

Two pounds of bluefin tuna loin from Maine will run you about $90 — and high-end buyers have been known to spend hundreds of thousands on whole fish. A group in Japan purchased a 608-pound whole bluefin at the famed Tokyo Toyosu Fish Market for $1.3 million this year.

Elvish honey

oliay/Adobe Delicious honey pours

Collecting Elvish honey involves an eight-hour hike alongside the Black Sea Mountains in northern Turkey. The honey is collected from bees native to the land which collect pollen from wildflowers, and is said to have healing powers.

There is only one harvest a year, and it yields just 33 150-milliliter bottles of raw honey. Current prices are $1,750 a pop.

Shopping pro tip: This month's best deals

alfons/Adobe woman paying contactless credit card

June is here, and with it comes the start of summer, Father’s Day (June 15), and a fresh wave of markdowns. Keep an eye out for savings on:

  • Tools, grills, and outdoor gear

  • Swimwear and summer fashion
  • Patio furniture and garden decor
  • For grocery savings, stock up on seasonal produce like blueberries, corn, and zucchini

While you're soaking up the sun, retailers are already thinking ahead to back-to-school prep, making June a great time to save on summer essentials and snag fresh deals before the crowds catch on.

Almas caviar

martine wagner/Adobe caviar

Almas caviar is the most expensive caviar in the world — and one of the most expensive foods as well. It comes from an elder beluga sturgeon that is only found in the Caspian Sea.

Sourcing the caviar is quite difficult, and those who want to try the delicacy must be willing to pay big bucks. One ounce is known to go for nearly $600.

Fugu fish

suthiwan/Adobe inflated puffer fish on hand

Fugu is a puffer fish and a Japanese delicacy — it could also kill you. Because the chefs that prepare fugu have to be trained to avoid poisoning their customers, dishes that feature the fish tend to be pricey. You could be looking at a plate price of $100 to $200 to sample the delicacy.

Alert: Americans lost billions to identity theft and fraud

According to the FTC, Americans lost over $10 billion to fraud and identity theft in 2023. Before your next online purchase, safeguard your data with all-in-one identity theft protection services from Aura.

Starting at just $9 per month, access Aura's Dark Web monitoring that scours data breaches for your sensitive personal data including Social Security numbers (SSN), Medicare information, and phone numbers.

Save up to 68% when you sign up today.

Moose milk cheese

Yulia Furman/Adobe camembert cheese with rosemary

As you can probably guess, it's not easy to milk a moose. That's why cheese made from it, hailing from Bjurholm, Sweden, is one of the most expensive varieties in the world.

The aptly named Moose House (Älgens Hus in Swedish) makes four varieties of their unique cheese, and it sells for as much as $500 per pound.

Quick tips: How to save on your grocery bill

StockPhotoPro/Adobe woman checking the grocery receipt

Grocery shopping doesn't have to break the bank when you use the right strategies. Here are three quick tips for reducing food expenses:

  • Buy store brands instead of name brands whenever possible.
  • Always make sure to compare unit prices, not just sticker prices.
  • Join your store's loyalty program so you don’t miss out on member discounts.

Even though something like choosing coupons in your grocery store app can feel like an annoying task, the savings can really add up.

Kobe beef

kwanbenz/Adobe premium raw japanese kobe beef

It's one of the most expensive meats in the world, but for anyone who appreciates a good steak, it's well worth the price for a true melt-in-your-mouth experience.

Kobe beef is made from wagyu cattle, which hail from a specific region in Japan, and must meet high standards to be considered Kobe. The high-end steaks are known to go for $300 or more.

Gooseneck barnacles

Надежда Филатова/Adobe spanish percebes on a market

Gooseneck barnacles are incredibly difficult to harvest. Fishermen can sometimes strip the salty seafood from surf-smashed rocks, but in certain cases, a diver with a pry bar is needed.

A 2-pound bag, with about 15 to 25 barnacles per pound, was recently listed at auction for $120, and the delicacy is known to go for much more.

Iberico ham

MIGUEL GARCIA SAAVED/Adobe iberico ham dish isolated

Iberico ham, or Jamón ibérico, is made from the meat of a rare breed of pig that roams freely in Spain and Portugal and eats mostly acorns. The diet gives the ham a distinct flavor.

It's so distinct that people are willing to pay hundreds to try it. A leg of Iberico ham could run you up $1,500 or more.

Densuke watermelon

Flowaiart/Adobe  densuke watermelon sliced open

Densuke watermelons are unique, hard to grow, and have been known to sell for baffling prices at auction. These aren't your average green melons — they have smooth, black skin and must be grown on a specific Japanese island where they have access to volcanic soil.

They regularly sell for hundreds of dollars, and in 2008, one was auctioned for over $6,000.

Bottom line

xy/Adobe fork and knife on a napkin

Even with careful budgeting, it might be hard to stretch your grocery budget enough to justify spending quite so much on food. Yet, delicacies often get their reputation (and their price) because they offer a truly unique dining experience, which many do consider priceless.

Lucrative, Flat-Rate Cash Rewards

5.0
info

Wells Fargo Active Cash® Card

Current Offer

$200 cash rewards bonus after spending $500 in purchases in the first 3 months

Annual Fee

$0

Rewards Rate

Earn unlimited 2% cash rewards on purchases

Benefits and Drawbacks
Card Details


Financebuzz logo

Thanks for subscribing!

Please check your email to confirm your subscription.